sobota 17. října 2015

Inside out - pohádka nejen pro děti

Nedávno jsme si s tátou pouštěli filmy a tak nějak se u nás nashromáždily i animáky, jež byly dost propagované, a my je ještě neviděli. Jedním z nich byl právě i Inside Out.
POZOR OBSAHUJE SPOILERY!

Film začíná zlehka a to tím, že se v malé hlavince miminka objeví Joy nebo lépe řečeno Radost a zmáčkne tlačítko, jež donutí miminko se usmát a následně k Joy přijede malá žlutá koule, ve které se schovává ona vzpomínka.
Takhle vlastně funguje vše v hlavě rostoucí Riley s tím rozdílem, že postupně se přidávají i ostatní pocity a to Smutek, Strach, Znechucení a Vztek. Těchto pět postaviček poté ovládá veškeré chování holčičky a zabezpečují tak chod jejího šťastného života.

Dokud se ovšem Smutek nedotkne jedné z hlavních vzpomínek a ta pod jejím dotekem nezmodrá, začnou zmatky a vše skončí tím, že Joy spolu se Smutkem a hlavními vzpomínkami jsou vtaženy do dlouhodobé paměti, odkud se snaží dostat zpátky do řídící centrály.

Nebudu lhát, od filmu jsem moc neočekávala, jelikož jsem chvíli před ním viděla Minions, kteří pro mě při tak velkém boomu byli zklamáním (Ale o tom když tak jindy.), ale nakonec jsem byla víc než příjemně překvapena.
Začátek filmu byl doslova šťastný. Seděla jsem blízko televizi, tátu jsem měla za sebou a tak nemohl vidět, jak se u některých zážitků potutelně usmívám a užívám si příjemné atmosféry.
Když se ale věci začali zvrtávat díky tomu, že Smutek vše zamodřoval, zbystřila jsem. A když byla Joy spolu se smutkem vyrvány z řídící místnosti hleděla jsem s otevřenými ústy. Tohle jsem opravdu nečekala.

Příběh se poté prolínal ve více rovinách. Mohli jsme sledovat cestu Joy spolu se Smutkem skrz dlouhodobou paměť, kde také potkaly bývalého imaginárního kamaráda Riley a přesně v těch chvílích jsme si užili napětí a dobrodružství.

Problém nastal když v hlavě zbyly jen Strach, Znechucení a Vztek a snažili se situaci zvládnout po svém. Riley přestala být šťastná, chtěla se vrátit do bývalého města (Odkud se přestěhovali.) a vyústilo to tak daleko, že utekla z domu.

Mezitím se Joy spolu s růžovým sloníkem Bing Bongem a se Smutkem snažili dostat k vláčku, jež mířil do řídící centraly, ale komplikace nastaly, když se jednotlivé "ostrovy" tvořící Rileyininu osobnost začaly rozpadat a přátelé tak museli putovat na stále vzdálenější místa.

Při každé minutě jsem věřila, že už bude konec, že už film dobře skončí a Riley bude zase šťastná, ale ve všech případech (Kromě toho posledního samozřejmě, to už jsem se tedy trefila. :D) mě film překvapil a přinesl další překážku.

Při překonávání překážek jsem se ovšem i zasmála. Například, když se promítaly některé ze starších vzpomínek, nebo když Smutek padla na zem s tím, že je příliš smutná na to, aby mohl chodit a tak ji Joy táhla celou cestu za sebou. Když se pak zastavily a Smutek málem zamodřila další vzpomínku, řekla ji Joy, že se vzpomínek nesmí dotýkat. Následoval záběr na řadu koulí hned u země, jež se po cestě Smutek dotkla a Smutčina slova, že se jich dotýkat nebude... Od teď.
Když se pak zastavily a sledovaly jak jeden z ostrovů padá rozhodly se, že musí pokračovat, a že mají před sebou dlouhou cestu. Smutek se sesunula na zem, načež zvedla nohu s tím, že je připravena a nechala se táhnout dál.
Když se pak Joy od Smutku oddělila a hledala ji, potřebovala najít způsob, jak ji najít. Začala přemýšlet jako Smutek a taky se jako ona chovat. Se slovy, že se cítí strašně, že nemůže chodit, a že ji musí táhnout celou cestu zatímco ona se bude dotýkat vzpomínek sebou pleskla na zem, vystrčila nohu a objevila se jí cestička z modrých vzpomínek.

V celém filmu bylo ale i mnoho dojemných momentů, když se Bing Bong obětoval, aby zachránil Joy, když si Joy uvědomí, že některé věci se spravily díky Smutku a hlavně, když vše dobře skončí, Riley se vyzpovídá rodičům, všichni se obejmou a vznikne nová hlavní vzpomínka, ale tentokrát dvoubarevná.

Díky spojení jednotlivých pocitů nakonec vznikne mnohem více ostrovů, jako jsou například "BoyBand" ostrov "Tragic Vampire Romance" ostrov nebo také módní ostrov. Také se jim zvětší ovládací panel s obrovským tlačítkem "Puberta. Přičemž se znechucení zeptá, co to je a Joy odpoví, že to asi není důležité.

Celý film ovšem musíte vidět, protože takto popsané scény zdaleka nestačí k tomu, aby vás pobavily či zasáhly a taky není možné, abych zde vypsala naprosto vše.
Celkové hodnocení: ***** (Filmu je příjemně oddechový, pro celou rodinu. Nechybí šťastné momenty (A konec.), ale není zde ani nouze o ty dojemnější. Vše je proloženo akcí a dobrodružstvím a tak to má být. Za mě palec nahoru a rozhodně doporučuji.)
Viděli jste film? Co na něj říkáte?  

Žádné komentáře:

Okomentovat